Eesti   Inglise   Vene
Kalesi aknad ja uksed -
E-post: info@kalesi.ee



Kuidas valida õige AKEN?

puitalumiiniumaknad
Tõenäoliselt mäletab suurem osa meist veel aega, mil toasooja lisamiseks tuli radiaatorist lihtsalt kuuma juurde keerata ja kui palavaks läks, sai aken avatud, mõtlemata sellele, kui palju soojusenergia tegelikult maksab.

Nüüdseks oleme kütteenergia hinnad oma nahal liigagi hästi selgeks teinud ning asunud otsima võimalusi, kuidas toad soojaks saaksid ja raha seejuures tasku jääks. Kuigi ka hoone seina soojapidavus vajab tihtipeale järeleaitamist, on suurimaks soojakadude allikaks siiski aken.

Taskukohaseimaks lahenduseks vanade akende väljavahetamisel olid esimesena turule jõudnud plastaknad. Mõne aja pärast lisandusid tootevalikusse veel ka puit- ja puit-alumiiniumaknad.

Kulus veel veidi aega ning juba pidid aknaostjad oskama vastata küsimustele, kas eelistada nn Saksa, Soome või Taani tüüpi aknaid; kas tellida akna klaaspaketid selektiivklaasidega või ilma; kas aken peaks olema kahe- või kolmekordse klaasiga; kas kolmekordses klaaspaketis peaks olema üks või kaks selektiivklaasi; kas klaaspakett peaks olema õhk või argoontäidisega; milline klaaside vahe tagab parima soojusisolatsiooni st kas vaheprofiilide laiuseks tuleks valida 16, 18, 20mm või leppida kitsamatega jne?

Tõenäoliselt ei olnud paljudel inimestel soovi end akende hingeeluga nii põhjalikult kurssi viia ning telliti lihtsalt „head ja odavad“ aknad. Paraku seisavad need inimesed suure tõenäosusega praegu samade küsimuste ees, mis 10-15 aasta eest, sest tehtud investeering ei mõtlegi end tagasi teenida. Et nii ei läheks, püüame käesoleva kirjatükiga teile asja pisut selgemaks teha ning loodame seeläbi teie aknavalikuid lihtsustada.

AKNAMATERJALI VALIK

puitaknad

Kõigepealt tuleb otsustada, millisest materjalist aknaid eelistada. Nagu juba öeldud, jaguneb materjalivalik laias laastus neljaks, ehk siis otsustada tuleb plastikust, puidust, puit-alumiiniumist või alumiiniumist akende vahel valides. Kindlasti mängib akende materjali valikul tähtsat rolli hoone arhitektuurne lahendus.

Kuna materjalide hinnaerinevused on suured, siis tuleb endale selgeks teha, kas aknaid soovitakse aastakümneteks ehitatavale kodule või ajutisele peatuspaigale, millest võimaluse tekkimisel meeleldi lahkutakse, lootes seejuures, et uued aknad kinnisvara hinda ülespoole upitavad.

 

Plastaknad on puitakendest ligi kaks korda odavamad. Paraku on see nende ainus eelis. Puitakende eelistest plastakende ees saate lugeda sellest artiklist siin.


Puitakende
tootmisel kasutatakse enamasti sõrmjätkatud männipuitu. Kindlasti pakub põnevaid võimalusi ka kuuse-, meranti-, eukalüpti-, tamme-, mahagoni-, tiigi- või valitud männipuidu kasutamine, mis naturaalse viimistluse korral tagab akendele eksklusiivse välimuse.


Tänapäeva värvitööstuse tipptehnoloogilised puiduimmutusvahendid ja puiduvärvid tagavad puitmaterjali füüsiliste omaduste säilimise, kui ka akende suurepärase väljanägemise pikkade aastate jooksul. Siinkohal juhime tähelepanu sellele, et kõrgkvaliteetse immutusmaterjali ülesandeks pole mitte ainult puidu kaitsmine hallituse ja niiskuse eest, vaid ta peab tagama ka viimistlusvärvi ideaalse sidumise puiduga. Kvaliteetsed puitakna värvid on spetsiaalselt välja töötatud suure elastsusega tooted, mis tagavad värvide pragunemiskindluse aknaprofiilide liitekohtades ning raamide pinnal isegi intensiivse päikese korral. Nii ei pääse niiskus puidu ja värvi vahele ning puitaken kestab kaua.


puitaknad

Puit-alumiiniumaknad erinevad puitakendest selle poolest, et nende väliskülg kaetakse alumiiniumprofiilidega. Nii muutub aken ilmastikukindlamaks, kuid välimuselt ka modernsemaks ning hinnalt oluliselt kallimaks.

Kui päike lõuna- ja lääneküljel tumedate värvitoonidega puitakna pleegitab, siis saab selle lihtsalt üle värvida. Kui akna välisküljel on aga tumeda värvkattega alumiiniumprofiil, mis samuti pleekimise vastu ei saa, siis pintsliga siledapinnalise metalli ülevärvimisel ei pruugi me head tulemust saavutada. Seetõttu tuleks igal aknatellijal kaaluda, kas enam kui 30% hinnalisa on puitalumiiniumakende tellimisel ikka piisavalt õigustatud.

NB! Puitalumiiniumakende austajatel soovitame valida heledates värvitoonides või anodeeritud välisviimistlusega aknad (naturaalne alumiinium, hele pronks, tume pronks). Sel juhul peavad aknad ka suure UV-koormusega fassaadidel hästi vastu.

Tasub teada! Alumiiniumi lisamine puitakende välisküljele soojus- ning müraisolatsiooni omadusi ei paranda. Puit- ja puitalumiiniumakende plusse ja miinuseid arvesse võttes eelistab 75% Eestimaa aknatellijatest puidust ja 25% puitalumiiniumist valmistatud aknaid. Puit- ja puit-alumiinumakendest loe lähemalt siit.


Alumiiniumist aknaid kasutatakse pigem suurte büroohoonete klaasfassaadides, kuid kohtame neid ka modernsema arhitektuuriga eramute ja kortermajade juures. Alumiiniumist aken toodetakse põhiliselt Saksa tüüpi ning soojapidavus on neil üldjuhul kõige madalam. Alumiiniumist aken on ka hinnalt kõige kallim.

Eesti aknaostja eelistatused on meie hinnangul järgmised:

  • plastikmaterjalidest aknaid eelistatakse 50-55% juhtudel ning seda eelkõige tänu soodsale hinnale; 
  • puit-ja puit-alumiiniumaknaid eelistatakse 40-45% juhtudel; 
  • alumiiniumist akende turuosa on kuni 5 protsenti.

AKENDE TÜÜBID

puitaknad

Kui akende materjal valitud, siis tuleks langetada otsus akende tüübi osas. Eestis ostetakse enim nn Saksa tüüpi aknaid. Sissepoole kald-pöördavatavat akent eelistatakse eelkõige kasutus- ja hooldusmugavuse tõttu. Parema müra- ja soojusisolatsiooni saavutamine selle aknatüübi korral on lihtne ja suhteliselt soodne. Vähemal määral eelistatakse ka nn Soome või Taani tüüpi aknaid. Eestis toodetakse neid aknatüüpe aga vaid puit- ja puitalumiinium lahenduses.
Olgu kohe öeldud, et standardse lahendusena on soojus- ja müraisolatsiooni näitajad neil aknatüüpidel enam-vähem võrdsed. Paremate näitajate vajaduse korral on aga eelised Saksa tüüpi akendel, seda nii tehniliste võimaluste, kui ka hinna poolest. Kui puuduvad kõrgendatud soojus- ja müraisolatsiooni nõuded, kasutus- ja hooldusmugavus ega ka vastupidavus pole oluline, siis võib akende valikul lähtuda ka vaid välimusest ning nende sobivusest keskkonda.

Saksa tüüpi aken

Saksa tüüpi akende olulisimaks eeliseks konkurentide ees on asjaolu, et nende konstruktsiooni puhul on suurepäraste soojus- ja müraisolatsiooni näitajate saavutamine väga lihtne. Kuna Saksa tüüpi akende avamisfunktsioonid toimuvad kõik sissepoole, siis võib neid nii mikro- kui tavatuulutuse asendis kasutada iga ilmaga. Lisaks on sissepoole avanevaid aknaid väga mugav pesta. Ka hinna-kvaliteedi suhe on suurepärane.Tänu akende õhulisele disainile sobivad need kaunistama nii uute kui renoveeritavate hoonete fassaade.  

Soome tüüpi aken

Kui Saksa tüüpi aken on toodetud selliselt, et neid on üldjuhul vaid üks raam, milles kahe- või kolmekordne klaaspakett, siis Soome tüüpi aken valmistatakse kahe eraldi raamiga, seesmine kahekordse klaaspaketi ja välimine ühekordse klaasiga. Välimised ja seesmised aknaraamid on omavahel klambriga ühendatud ning seetõttu saab aken avaneda vaid mõnekümne sentimeetri võrra ning sedagi ainult küljele. Tuulutusmehhanismid saab küll ka sellele aknatüübile paigaldada, kuid nende kasutamine ei ole kuigi mugav ega lahendus tehniliselt kaasaegne. Kindlasti märkate selle konstruktsiooni puudusi kui mitte varem, siis esimese aknapesu ajal, sest kahe aknaraami pesemine on tõsine ettevõtmine. Kodunt lahkudes tuleks aknad aga alati sulgeda, sest vihma korral võib see lihtsasti sisse sadada. nbsp;Tänu oma arhailisemale konstruktsioonile sobivad Soome tüüpi aknad pigem vanematele hoonetele. Soome ja Saksa tüüpi akende soojusisolatsiooni omaduste võrdlusega saate tutvuda siin.


Taani tüüpi aken

Taani tüüpi aken valmistatakse enamasti 60 mm paksuse raamiga, mis ei võimalda korraliku soojusisolatsiooniga kolmekordset klaaspaketti kasutada. Kliendil on võimalik otsustada ka paksema raami ja kolmekordse klaaspaketi kasuks, ent sel puhul ületab väljapoole avanevate Taani tüüpi akende hind kaugelt Saksa tüüpi akende oma. Siinkohal tasub tähele panna, et selle aknatüübi korral on võimalik kasutada vaid ühte raamitihendit, mistõttu tipptasemel müra- ega soojusisolatsiooni ei tasu eeldada. Selline iseäralik tehniline olukord on tingitud selle aknatüübi sulusesüsteemide eripärast, mis vigastaks akna avamisel ette jäävat teist tihendit. Ainus võimalik raamitihend asub aga soojustehniliselt üsna ebasobivas kohas st klaaspaketi välispinnast oluliselt seespool. Nii jääb aknaraami soojapidavus puudulikuks. Kuigi Taani tüüpi akna lengid valmistatakse 90-100 mm laiustena, ei suurenda see aga aknakomplekti soojapidavust, sest määravaks saab aknaraami nõrgem soojusisolatsioon. Tasub tähele panna ka seda, et mitmeosaliste Taani tüüpi akende vertikaalsed kui horisontaalsed vahepostid on sama paksud, kui lengid ning jäävad aknapinnast kaugele sissepoole. Selline lahendus ei pruugi aga igaühele meeldida. Nii Taani kui Soome tüüpi aknad tuleks kodunt lahkudes kindlasti sulgeda, sest vastasel korral võib ootamatu vihmasadu teile ebameeldiva üllatuse valmistada. 
Taani tüüpi akende müügimüütidest loe siit.


Milline aken on Euroopas eelistatuim

Meie hinnangul eelistab 80% Euroopa aknaostjatest nn Saksa tüüpi aknaid ning sedavõrd suur hulk inimesi ei saa eksida. Üheraamiline sissepoole 
kald-pöördavanev aknatüüp on väga praktiline kuna seda on lihtne kasutada ning mugav hooldada. Seetõttu peaks sobiva aknatüübi valik olema teiegi jaoks suhteliselt lihtne.


Tasub teada! Mis tahes tüüpi akendele on võimalik tellida akna lengi ja/või raami sisse ehitatud tuulutusklappe. Kalesi niisugust lahendust kindlasti ei soovita, sest tuulutusava freesimisel saab pöördumatult rikutud aknaraami soojus- ja müraisolatsioon. Välisõhu tuppa juhtimiseks soovitame kasutada mikrotuulutusasendit või soojusvahetiga (soovitatavalt võimalikult suure soojustagastusteguriga) ventilatsioonisüsteemi.

KLAASIDE VALIK AKENDELE

puitalumiiniumaknad

Aknaklaasidel on soojus- ja müraisolatsiooni tagamisel kõige määravam roll. Klaaspakett koosneb tavaliselt kahest või kolmest klaasist ja neid seob monoliitseks tervikuks klaaside vahele liimitud alumiinium-, roostevaba-, plastik- või komposiitmaterjalist vaheprofiil. Vaheprofiilid on täidetud niiskust imava ainega, et klaaside vahelisest gaasist (õhk, argoon, krüptoon) eraldada tootmise käigus sinna jäänud niiskus. Hermeetilisuse tagamiseks tihendatakse klaaspaketi serv 3-5mm paksuse polüisobutüleenmastiksi või UV-kindla silikooniga.

Tavaline kahekordne klaaspakett toodetakse tavapäraselt kahest 4-8 mm paksusest klaasist, millest sisemine on üldjuhul selektiivklaas. Klaaside vahele paigaldatakse 16-18 mm laiune alumiiniumist vaheprofiil. Kolmekordse klaaspaketi korral tagavad optimaalseima soojusisolastiooni 14-20mm vaheliistud ning kaks selektiivklaasi. Klaaside vahel kasutatakse tänapäeval üldjuhul argoongaasi. Õhust raskemate gaaside kasutamine vähendab klaaspaketi sisest konvektsiooni ning sellega paraneb klaaspaketi soojusisolatsioon.

Selektiivse kattekihiga klaasid peegeldavad toasooja klaasilt tagasi tuppa, külma aga tagasi õue. Selektiivklaasi kasutusele võtmine on vaieldamatult kaasaja klaasitööstuse tippsaavutus. Kahekordses tavaliste klaasidega klaaspaketis ühe klaasi asendamine selektiivklaasiga parandab klaaspaketi soojusjuhtivust 100 protsendi võrra. Kolmekordses klaaspaketis saab aga kasutada juba kahte selektiivklaasi. Teise selektiivklaasi kasutamine parandab aga tulemust veel ligi 30 protsenti võrra.


Klaaspakettide gaasitäidis


Soojusisolatsiooni parandamiseks on võimalik klaaside vaheline ruum täita õhust raskema argoon- või krüptoongaasiga. Argoongaas on suhteliselt odav ning selle kasutamine kahekordses klaaspaketis 16-18 mm laiuse vaheprofiili korral parandab klaaspaketi soojusisolatsiooni u 20% võrra. Kolmekordse argooniga täidetud klaaspaketi soojapidavus paraneb u 30% võrra (võrreldes kahekordse klaaspaketiga +10%), kuid seda vaheliistude optimaalse 14-20 mm laiuse korral. Tähtis on siinkohal ära märkida, et kolmekordses argooniga täidetud klaaspaketis, kus klaaside vahed on vaid 10 mm laiuseid, on tulemus võrdne kahekordse klaaspaketi näitajatega. 

Krüptoongaas on aga argoongaasist veelgi raskem gaas ning parima soojusisolastiooni tagab vaid 12mm laiune klaaside vahe. Tänu sellele eelisele saab kasutada aknaraamides õhemat klaaspaketti ning paksema ja kallima aknaraami kasutamine pole vajalik. Puuduseks on aga kallim hind. 


Tähtis teada! Sageli kahtlevad kliendid argooni püsivuses akna klaaspaketis ja täie õigusega. Niisugune olukord võib tõepoolest tekkida, kui aknatootja on tellinud klaaspaketi tootjalt, kes ei suuda tagada hermeetilisist tootmisprotsessi.  Argoongaasi püsivusest klaaspaketis lugege lähemalt siin.

 

Kondensaadi vältimine aknaklaasidel


puitaknad

Klaaspaketi kui ka kogu akna kõige külmem koht on klaaspaketi serv. Suurte külmadega võib standardsete kahekordsete klaaspakettide sisepinna alaservale tekkida kondensaat. Selleks, et kondensaati tekkimist vältida, kasutatakse alumiiniumist külma vaheprofiili asemel kehvema soojusjuhtivusega plastik- või komposiitmaterjalist  vaheprofiile. Klaasi serva isolatsioon paraneb ka alumiiniumvaheprofiilidega kolmekordsel klaaspaketil, sest klaaside kokkuliimimisel jääb vaheliistude vahele juba koguni neli putüülliimi kihti.


Kuigi paremate materjalide kasutamine niiskuse kondenseerumise võimalust aknale oluliselt vähendab, ei ole külmal perioodil ka need abinõud piisavad head, kui hoones on ülemäärane niiskus, puudub kütte ning ventilatsiooni süsteem. Uute kivist või betoonist ehitiste täielik kuivamine võib kesta 3-5 aastat ning tavaliselt ilma kütte- ja korraliku ventilatsioonisüsteemi abita ei õnnestu siin probleeme täielikult vältida. Kui niisugune probleem aga ilmneb, siis nõuab see kohest lahendamist, sest nii plastik- kui puitakende raamidele võib pikaajalise kondensaadi mõjul tekkida hallitus. Puidust aknaraamidele võib liigniiskus põhjustada pöördumatuid kahjustusi. Eriti tuleks ruumide sisekliima järele valvata ehituseperioodil, mil suhteline õhuniiskus ei tohiks ületada 60%. Pealegi on liigniiskus kahjulik mitte üksnes akendele, vaid ka kõikidele teistele ehituskonstruktsiooni osadele, rääkimata viimistlusest ja sisustusest laiemalt. Kondensatsiooni probleemidest akendel loe lähemalt siit.


Klaaside valik

 
Lisaks tavalistele klaasidele on klaaspaketi koostamisel võimalik kasutada ka toonitud, karastatud või lamineeritud klaase, et rahuldada teie vajadusi nii ilu kui turvalisuse järele.

Klaaside müraisolatsion

Hea müraisolatsiooni tagab aknaraamile paigaldatud lisatihend ning spetsiaalne klaaspakett. Lamineeritud klaaside kasutamine tagab parima müraisolatsiooni. 
Müra summutamiseks ettenähtud klaaspaketid toodetakse üldjuhul vähemalt 2mm paksuse erinevusega klaasidest, sest need lasevad läbi erinevaid helisagedusi ja helid sumbuvad paremini.

AKENDE TURVALISUS

Aken - turvalisus

Akna täiendav turvalisus tagatakse eelkõige klaasi valikuga. Kasutatakse kas lamineeritud ja/või karastatud klaasi ning turvasuluseid. Turvasulused takistavad akna või rõduukse raami lengis asuvatest vastusraudadest välja kangutamist, kuna sulusekeeled on T-kujulise peaga. Laste turvalisuse tagamiseks saab paigaldada lukustatavad aknakäepidemed või paigaldada spetsiaalsed sulused, mida saab ilma võtmeta avada vaid tuulutusasendisse.


AKENDE TELLIMINE


Olles välja valinud sobiva akende materjali ja tüübi, jääb üle vaid aknad ära tellida. Selleks soovitame aknaavad parima võimaliku täpsusega ära mõõta ning tulla sobivaid aknaid müüvasse salongi. Üheskoos saame välja valida sobilikud avamisviisid, värvitoonid, klaasid ja kõik muu vajaliku, mis tagaks teie meelerahu pikkadeks aastateks. Eriti rahulikult võivad magada passiivakendega varustatud kodude omanikud, sest tänu väikestele küttekuludele teenib investeering end kiiresti tagasi ning edasine on juba puhas võit. Pealegi tagavad passiivaknad sooja ja hubase äraolemise külmadel talveõhtutel akende läheduses viibides, sest need ei õhka enam külma.


Tasub teada! 
Akende paigaldamisel ei tohi ära unustada ka ventilatsiooni! Vana maja soojustamistööde käigus alustatakse enamasti uute akende asendamise ning küttesüsteemide efektiivsemaks muutmisega. Järgmiseks peaks kindlasti tegelema ventilatsiooni küsimustega, ent nende lahendamiseni jõutakse paraku harva. Tulemuseks on umbsest õhust tingitud vilets enesetunne, mis ei lase oluliselt vähenenud küttearvetest täit rõõmu tunda. Ei aita ka akende „liigse tiheduse“ kirumine, sest just tihe ja soojapidav peab ju õige aken olemagi.


Arukaid valikuid soovides!

Vali Kalesi aken!