Eesti   Inglise   Vene
Kalesi aknad ja uksed -
E-post: info@kalesi.ee

PUITAKEN vs PUIT-ALUMIINIUMAKEN?

Puitaken P68-3

Puitaken P68-9

Puitaken P100-2

Puitaken P120-2

Puit-alumiiniumaken PA68-3
Puit-alumiiniumaken PA68-9

Puit-alumiiniumaken PA100-2

Puit-alumiiniumaken PA120-2

 
 
 
 
Odavalt ja ebakvaliteetselt valmistatud puitaken ei ole ilmselt kellelegi sobiv lahendus. Tänapäeval on aga puidust akent võimalik toota ka väga kvaliteetselt ning sel juhul tekib kindlasti küsimus, kas oluliselt kallima hinnaga puit-alumiiniumakende soetamine on ikka mõistlik investeering?

Puit- ja puit-alumiiniumakende tootmisel kasutatakse enamasti sõrmjätkatud männipuitu. Lisaks pakub põnevaid võimalusi sõrmjätkamata männi-,  kuuse-, meranti-, eukalüpti-, tamme-, mahagoni- või tiigipuidu kasutamine. Aknapuidu viimistlemisel läbipaistvate või poolläbipaistvate lasuurvärvidega on võimalik esile tuua väga nauditavaid ning eksklusiivseid vaid puitmaterjalile omaseid naturaalseid tekstuure.

Tänapäeva värvitööstuse tipptehnoloogilised puidu impregneerimisvahendid ja spetsiaalsed kõrgelastsed värvid tagavad puitakna kauakestva säilimise. Samuti säilib pikkade aastate jooksul ka suurepärane väljanägemine. Seda kõike muidugi vaid värvitootja poolt ettenähtud värvimistehnoloogia järgimise korral.

Kauakestva puitakna valmistamisel impregneerib Kalesi aknad kahekordselt. Aknaraamid ja lengid immutatakse. Seejärel töödeldakse raamide ja lengide nurkade ristlõikelised pinnad teistkordselt spetsiaalse vahendiga. Nii ei pääse avatud puidupooridest niiskus kergesti sisse. Puidu immutamine mitte ainult ei kaitse puitakent hallituse ja niiskuse eest vaid seob ka viimistlusvärvi paremini puiduga. 

Kvaliteetsed puitakna värvid on spetsiaalselt välja töötatud suure elastsusega tooted, mis tagavad värvide pragunemiskindluse aknaprofiilide liitekohtades ning akende pinnal isegi intensiivse päikese korral. Nii ei pääse niiskus puidu ja värvi vahele ning puitaken kestab kaua. 

www.Kalesi.ee/puitaknad.htm

Puit-alumiiniumaken on toode, kus puitakna väliskülg kaetakse alumiiniumprofiilidega. Nii saab akna puitosa küll kaitsva ilmastikukindla katte, kuid alumiiniumist väline katteprofiil ei ole alati täiesti hooldusvaba. UV-kindlad on vaid anodeeritud alumiiniumprofiilide lahendused. Aknatööstuses kasutatavad anodeeritud alumiiniumi toonid on üldjuhul järgmised: naturaalne alumiinium, hele- ning tumepruun. Pleekimise mõju ei ole üldjuhul märgatav ka heledatoonilise pulbervärvitud alumiiniumprofiilide kastamisel. 

Pane tähele!  Kui on plaanis tumedate puit-alumiiniumakende soetamine, tuleks eelnevalt läbi mõelda, kuidas vajadusel hiljem lõuna- ja lääneküljes asuvate akende pleekinud värvkatet värskendada. Tavaliselt pleegib pulbervärvitud puit-alumiiniumakna välispind UV-kiirguse toimel laiguliseks ja matiks juba 5-10 aasta jooksul. Tõenäoliselt ei ole pintsliga siledapinnalise metalli ülevärvimine just lihtne ülesanne. 

www.Kalesi.ee/puit-alumiiniumaknad.htm

Korralike tänapäevaste puitakende alumiste horisontaalsete raami- ja lengiprofiilide pinnad on samuti kaetud alumiiniumist katteprofiilidega. Nii on võimalikud kahjustused viidud miinimumini. Kui päike aga tumedamate värvitoonidega puitaknad siiski pleegitab või ilmastiku mõju neid veidi kahjustab, siis saab teha mõned vajalikud värviparandused või aknad lihtsalt üle värvida. Selline vajadus võib tekkida kvaliteetselt viimistletud akendel mitte varem, kui 7-10 aasta möödudes ning vaid toodetel, mis asuvad lõuna- ja lääneküljel. Seetõttu tuleks igal aknatellijal kaaluda, kas u 40-protsendiline hinnalisa on puit-alumiiniumakende tellimisel ikka piisavalt õigustatud.

Tasub teada! Alumiiniumist katteprofiili lisamine puitakende välisküljele soojus- ning müraisolatsiooni ei paranda. Pulbervärvitud alumiiniumprofiilid vajavad samuti värvkatte uuendamist, sest UV-toimel pleegivad need üsna kiiresti laiguliseks. UV-kindladlateks võib pidada vaid heleda tooniga ningi tehases anodeeritud (naturaalne alumiinium, hele pronks ja tume pronks) pinnakattega lahendused.

VASTUPIDAVUS, HOOLDAMINE JA TASUVUS

Põhjakaares asetsevad kvaliteetselt toodetud puitaknad ei vaja üldjuhul värvkatte parandamist ega värskendamist 15-20 aasta vältel ja enamgi. Hoone lõuna- ja läänekaares asetsevate kvaliteetsetelt viimistletud akende hooldamine võib päevakorda tõusta 7-10 aasta möödudes, kuid tavaliselt vaid osaliselt. Tänapäevaste kvaliteetselt toodetud puitakende horisontaalsetele lengi ja raami servadele, kus ilmastiku mõju kõige suurem, on kaitseks paigaldatud alumiiniumist veeninad. Nii on ka puitakende hooldusvajadus viidud miinimumini. Pealegi on puitakende väikeseid värviparandusi väga lihtne teostada pehme pintsliga ja sellega saavad enamasti kõik ise haklkama. Vajadusel teostab värvkatte hoolduse Kalesi aknatehase hooldusmeeskond ja selleks piisab vaid oma soovi saatmisest e-posti teel info@Kalesi.ee. 
Et puitakende viimistletust veelgi paremini kaitsta, soovitab Saksa värvitootja Remmers 1-2 korda aastas puitakende välispinnad hoolduspalsamiga katta. Hoolduskomplekti kuulub ka puhastusvedelik. Komplekte saab soetada Kalesi aknatehase esindusest.

Puit-alumiiniumaknad on u 40 % kallimad. Makstes maalrile 100-200 eurot puitakende „kohendamise” eest keskmiselt iga 7-10 aasta tagant, saame puit-alumiiniumakende maksumusest ülejääva raha eest aknaid värvida veel vähemalt 20 korda. See tähendab, et alles 140-200 aasta pärast on investeeringud võrdsed juhul, kui puit-alumiiniumakende välispind ei peaks hooldust üldse vajama.

LISAKS ON OLULINE TEADA:

Puit- ja puit-alumiiniumakende valmistamisel parima tulemuse saavutamiseks on veel teisigi olulisi nüansse, mille järgimine akende tehnilisi omadusi parandab. Avatavatel akendel oleme tootmisse juurutanud külmasillata uudse lahendusega lengiprofiili, mis tagab parima soojapidavuse. Lisaks paigaldame akende müra- ja soojusisolatsiooni parandamiseks klaaspaketi serva ja raami vahele klaasimistihendi. Akende õhutiheduse tagamiseks paigaldame sulgemispunktid ettenähtud tihedusega st max. 1000mm vahedega. 

Tasub teada! Hea soojusisolatsiooniga akendel puudub lengi alaservas külmasild. Külmasillaga akendel puutub alumist lengiprofiili kaitsev alumiiniumist veenina vastu aknaraami tihendit. See ei ole kaasaegne ega energiasäästlik lahendus ning selliseid aknaid põhjamaisse kliimasse ei ole soovitatav soetada. Kaasaegsetele energiasäästu nõuetele vastab uut tüüpi hea soojusisolatsiooniga lengilahendus, vt joonis 1 ( 4 lehekülge ) võrdlusi.

Joonis 1/1 - 68mm aknaprofiilide sojusjuhtivuse võrdlus - Lae alla PDF
Joonis 1/2 - 78mm aknaprofiilide sojusjuhtivuse võrdlus - Lae alla PDF
Joonis 1/3 - 88mm aknaprofiilide sojusjuhtivuse võrdlus - Lae alla PDF
Joonis 1/4 - 98mm aknaprofiilide sojusjuhtivuse võrdlus - Lae alla PDF

Joonis 1/1 - 68mm aknaprofiilide sojusjuhtivuse võrdlusJoonis 1/2 - 78mm aknaprofiilide sojusjuhtivuse võrdlus
Joonis 1/3 - 88mm aknaprofiilide sojusjuhtivuse võrdlusJoonis 1/4 - 98mm aknaprofiilide sojusjuhtivuse võrdlus

Kuidas osta puitakent, loe lähemalt siit.