--!>
Eesti   Inglise   Vene
Kalesi aknad ja uksed -
E-post: info@kalesi.ee

PUITAKEN vs PVC-AKEN

Kes meist poleks seisnud küsimuse ees, kas maksta pisut rohkem ja osta korralik asi või kulutada vähem ning soetada madalama kvaliteediga toode? Kui tegemist on kruvikeerajaga, mille otsik pärast esimese kruvi keeramist punnivinna meenutab, võib ju selle lihtsalt ära visata. Kui jutt käib aga viiekohalise summa maksma läinud akendest, pole asi enam nii lihtne. Järgnevalt võrdleksime PVC- ehk plastaknaid nn saksa-tüüpi puitakendega ja vaatame, kas viimaste eest küsitav kõrgem hind end ka ära tasub.

Materjali erinevus

Plastakende väiksema jäikusega konstruktsioonist tingitud läbipaindumised on maja- ja korteriomanike igapäevaseks probleemiks. Eriti suurt peavalu teevad omanikele lõuna- ja läänekaares, intensiivsema päikese meelevallas paiknevad (tumedad) aknad. Väiksema jäikusega plastakna profiili deformeerumine kuumenemise ja tihendi surve tagajärjel lihtsalt ei suuda sellega kaasnevatele mõjudele vastu panna. Tulemuseks on akna kuju muutused, millega kaasneb oluline akende soojapidavuse vähenemine. Suuremõõduliste avatavate akende ja rõduuste puhul lisanduvad ka vajumisest tingitud probleemid nagu käigutakistused ja läbipaindumised, mis muudavad akende kasutamise väga ebamugavaks.

Kvaliteetsest liimpuidust toodetud puitaken on vastupidav, säilitab oma kuju ning täidab ka kõik aknale esitatavad nõudmised pikkade aastate jooksul.

Värvimuutused

Plastakna välisküljel märkate juba mõne aasta pärast, et meie kliimavöötme ilmastik pole selle väljanägemisele kuigi hästi mõjunud, kuna valged aknad on omandanud kollaka või hallika jume. Värvimuutustest pole pääsu ka plastakende sisekülgedel, mis tänu staatilisele energiale otsekui nõiaväel mustust ligi tõmbavad. Aknalengidele- ja raamiprofiilidele kleepunud mustuse eemaldamine muutub aga aasta-aastalt üha keerukamaks, sest mustus imbub materjali pooridesse ning seda pole sealt võimalik kätte saada ka kõige tõhusamaid puhastusvahendeid kasutades.

Puitakende lengidele ja raamiprofiilide sisepinnale staatiline mustus ei kogune ning tolm on kergesti eemaldatav. Kui puitakende tootmisel on kasutatud kvaliteetseid immutusvahendeid, elastseid ja „hingavaid“ värve, püsib akende väljanägemine heledate värvitoonide puhul aastakümneid, tumedate toonide puhul lääne- ja lõunakaares mõnevõrra vähem. Ja kui puitaken peakski pisut kohendamist või restaureerimist vajama, siis kõigest mõnesajakroonise investeeringu ja mõnetunnise loomingulise nokitsemise järel näevad teie aknad taaskord välja nagu uued. Plastakende puhul niisugune võimalus paraku puudub.

Turvalisus

Tänu plastakende tootmisel kasutatava materjali elastsusele ja profiili väiksemale jäikusele on neid suhteliselt lihtne lahti painutada. Eriti lihtsasti annavad soovimatutele külalistele järele suuremõõdulised avatavad aknad ja rõduuksed.

Puitakende tootmisel kasutatav liimpuitmaterjal on seevastu jäik ja vastupidav, tagades lisaks pikemale kasutuseale ka kodu parema turvalisuse.

Puitaken vs PVC aken - Visuaalne erinevus

Plastakende profiilide valik on väike ning pakutav värviskaala pehmelt öeldes kitsas.

PVC akenPVC aken
Puitaken pakub koduomanikele seevastu oluliselt rohkem valikuvõimalusi. Naturaalse puidu ilu hindajatel tuleb kõigepealt välja valida oma akende materjal, olgu selleks siis kodumaine või mõni eksootilistest maadest pärit materjal.

PuitakenPuitakenPuitaken
Lisaks materjali valikule võimaldavad puitakende tootjate poolt kasutatavad tehnoloogiad kasutada lugematul hulgal põnevaid profiile ja viimistluslahendusi ning seda ka kõige erinevama kujuga avade puhul. Nii näiteks on puidust oluliselt lihtsam valmistada ümmargusi, poolkaares ja teisi erikujulisi aknaid. Sobiva värvitooni leidmisel seab piirid üksnes teie fantaasia.

Lisaks värvitoonidele saate otsustada ka erineva läbipaistvusega lakkide, lasuuride või õlide kasuks, mis puidule kandes toovad välja selle eksklusiivse materjali kordumatu ilu.

Puitaknaid on võimalik valmistada ka ilma viimistluseta neile, kes soovivad seda teha ise.

Kasutusvõimalused

Kui plastaknaid on võimalik kasutada üksnes tavapärastes tingimustes, siis puitakende kasutusvõimalused on oluliselt laiemad. Nii näiteks sobivad puitaknad leiliruumi suurepäraselt, plastakendel tuleks sealt aga võimalikult kaugele hoida.

Kui tulenevalt profiili jäikusest sobib plastaken pigem väiksemate avade ette, siis puitaken on võimalik toota oluliselt suuremas mõõdus ning seejuures avatavatena.

Puidust saab toota ka EI30-klassi nõuetele vastavaid tuletõkke- ning passiivaknaid (eriti energiasäästlikud aknad). Passiivakende soojapidavus on pea kaks korda parem kui standardakendel.

Puitaknaid saab toota vajadusel koos lengilaiendustega palkmajade või muude erijuhtude lahendamiseks.

Juba kasutuses olevatele puitakendele on võimalik paigaldada alumiiniumist katteprofiile. See on üks renoveerimisvõimalusi puitakna ülevärvimise asemel.

Plastaknad on puitakendest u 50% odavamad ning see on teadaolevalt nende ainus eelis.

Tean mitmeid hooneid, mille fassaade ehivad enam kui sajandivanused puitaknad. Kas teate kedagi, kes tunneks kedagi, kelle plastikaknad on probleemideta vastu pidanud üle 15-20 aasta? Enne ostuotsuse langetamist võiks see võrdlus meelde tulla.

P.S Puitaknatootjate „säästunippidest“ loe SIIT!

Õigeid valikuid soovides!

Eerik Kirs
Kalesi aknad ja uksed